Beskrivelse
Feriehus med 6 værelser (250 m2) i Selinunte med plads til 8 personer.
Villa Oasis An Noor er, som en vifte af følelser, udgangspunktet og samlingen af ??tusindvis af kreative rejseplaner og forslag, en ekstraordinær mængde følelser, følelser og minder. Først og fremmest er dette hus et klart æstetisk statement, baseret på "genius loci" (stedets ånd) og afslører den stærke sammenhæng og personlighed hos ejerne, der har designet og struktureret det. Villaen afspejler stedets historiske og fysiske betydning, følelsen inspireret af den klassiske vision om den underliggende arkæologiske park Selinunte. Faktisk er Oasis an Noor placeret i den territoriale kontekst af "Selinunte Arkæologiske Park", den største i Europa, hvor du kan beundre de græske templer dedikeret til gudinden Athena og guden Apollo.
Villaen er opdelt i to niveauer. Du træder ind fra den store og lyse stue, der er opdelt i forskellige zoner: spisestue, afslapnings- og læsehjørne. Møblerne er vagt inspireret af orientalsk stil, alt efter ejerens smag, selvom nogle detaljer minder om siciliansk kultur og traditioner. Det store køkken, der er indrettet med sans for mindste detalje, har udsigt over spiseområdet, og de store vinduer giver gæsterne mulighed for at nyde den smukke og frodige vegetation, der omgiver villaen, og de vidunderlige farver på blomster og planter, der vokser i oasen. Det skal også huskes, at villaen ligger på en grund på 14.000 kvadratmeter, dyrket med olivenlunde, vinmarker og frugttræer. Der er fire soveværelser, to dobbeltværelser og to enkeltværelser. Der er to badeværelser, et med bruser i stueetagen og et med badekar på første sal. Kort beskrivelse 1Antal køkkener: 1
Bemærk: Villaen har et videoovervågningssystem, der kun er beregnet til udendørsområderne, og som vil være slukket i løbet af gæsternes ophold.
I den store have er der swimmingpool med tilhørende faciliteter, såsom badeværelse og bruser. I haven er der også en terrasse med køkken, grill og et fint siciliansk majolicabord, hvor man kan nyde en lækker middag udendørs. Have og udendørsHavefaciliteter: Havemøbler stillet til rådighed, GrillFritidsfaciliteter på stedet: Udendørs swimmingpool til eksklusiv brug, Svømmepool
OmgivelseNærliggende sportsfaciliteter: FiskeriUdlejningsfaciliteter: Bådudlejning
Grundlæggende information
- Kæledyr tilladt: ingen
- bygningstype: Fritliggende hus
- Samlet antal etager i bygningen over stueetagen: 1
- ejendommens størrelse: 14000 m²
- fritliggende hus
- ikke synlig fra gaden
- Antal soveværelser: 4
- Antal badeværelser: 2
Topfunktioner
- WiFi
- aircondition: Overalt
- opvarmning: Overalt
- terrasse
- have: Til enebrug
- udendørs pool
- ? til enebrug
- ? maksimal dybde: 250 cm
- ? længde: 1400 cm
- ? bredde: 700 cm
- Samlet antal private parkeringspladser: 1
- ? heraf garagepladser: Ingen
- ? heraf carportpladser: Ingen
- ? heraf private udendørs parkeringspladser: 1
Sovepladser
soveværelse 11
- 2x enkeltseng
soveværelse 2
- dobbeltseng (1,80 m bredde)
soveværelse 5
- dobbeltseng (1,80 m bredde)
soveværelse 8
- 2x enkeltseng
Badeværelse
badeværelse 2
- bruser
- håndvask
- toilet
- bidet
- dagslys
badeværelse 5
- badekar med bruser
- håndvask
- toilet
- bidet
- hårtørrer
- dagslys
Madlavning/Opholdsstue
- kaffemaskine: kaffemaskine
- køleskab/fryser: køleskab
- komfur: gasblus
- ovn
- brødrister
- mikrobølgeovn
- elkedel
- opvaskemaskine
- antal spiseborde: 1
- antal siddepladser: 10
- antal opholdsstuer: 1
- pejs
Underholdning
- TV: TV, satellit-tv
- DVD-afspiller
- spillekonsol
Til børn
- højstol
Bryggers
- strygejern
Udendørsområde
- veranda
- Grill: grill
- udendørs bruser
Omgivelser
- udsigt: hav/sø, have, skov, græsplæne, dal
- Nærmeste bymidte: 5,0 km
- Købmand: 5,0 km
- Udendørsaktiviteter: 5,0 km
- Restaurant: 5,0 km
- Togstation: 5,0 km
- Lufthavn: 50,0 km
- Hav: 5,0 km
- Bådudlejning
Bygningstype: Fritliggende hus. Grundens størrelse: 14000m².