Beskrivelse
Luksuslejlighed med 3 værelser (60 m2) i Santa Margherita Ligure med plads til 3 personer.
House Fiorita er en meget komfortabel lejlighed beliggende i centrum af Santa Margherita Ligure, få skridt fra havet og banegården. Indkvarteringen består af en stue med en sovesofa (med halvanden plads) og en spiseplads, et separat køkken, et soveværelse med dobbeltseng og et badeværelse. House Fiorita er udstyret med alle bekvemmeligheder såsom aircondition og Wi-Fi og har en bekvem beliggenhed, kun få meter fra stranden og forskellige butikker og tjenester. Det er det ideelle udgangspunkt for at udforske det smukke omkringliggende område. Du kan tage på vandreture i Portofino Regional Natural Park, der er berømt for sine naturskønne stier og rige flora og fauna. Den nærliggende by Portofino med sine farverige huse, luksusbutikker og restauranter i verdensklasse er et must-see.
Santa Margherita Ligure er en dejlig kystby beliggende i den italienske region Ligurien, på den berømte Riviera di Levante. Med sin fascinerende blanding af naturlig skønhed, arkitektonisk elegance og afslappede atmosfære er den blevet et populært turistmål. Hjertet i Santa Margherita Ligure er dens maleriske bugt, en havn fyldt med farverige fiskerbåde og luksusyachter. Strandpromenaden tilbyder en spektakulær udsigt over det krystalklare hav og de omkringliggende bakker, indrammet af fyrretræer og palmer.
Det historiske centrum er en charmerende labyrint af brostensbelagte gader, livlige pladser og smukke facader. Her finder du fashionable butikker og forretninger, hyggelige caféer og restauranter, der tilbyder lokale delikatesser baseret på frisk fisk, liguriske specialiteter og regionale vine.
Santa Margherita Ligure er også berømt for sine storslåede haver. Den mest kendte er Villa Durazzo Park, en oase af fred og skønhed med århundredgamle træer, springvand, statuer og farverige blomster. Denne park tilbyder også en betagende panoramaudsigt over bugten og Portofino-forbjerget, en af ??perlerne på den italienske riviera. Strandene i Santa Margherita Ligure er ideelle til at tilbringe afslappende dage i solen. Hovedstranden, der ligger lige foran det historiske centrum, tilbyder alle faciliteter, parasoller og liggestole. Der er også roligere, skjulte strande langs kysten, som kan nås til fods eller med båd.
For kunst- og kulturelskere er Sankt Margareta af Antiokias basilika med sin imponerende barokfacade et besøg værd. Andre attraktioner inkluderer Santa Margherita-slottet, en middelalderfæstning, der dominerer byen, og parkmuseet, som huser en samling af kunstværker og arkæologiske fund.
Grundlæggende information
- Kæledyr tilladt: ingen
- Etage hvor objektet befinder sig: Stueetage
- Samlet antal etager i bygningen over stueetagen: 6
- ingen gruppebookinger
- ingen ungdomsgrupper
- ikke-ryger
- Antal soveværelser: 1
- Antal badeværelser: 1
Vigtigste funktioner
- WiFi
- aircondition: Overalt
- opvarmning: Overalt
Sovepladser
soveværelse 2
- dobbeltseng (1,80 m bredde)
i opholdsstuen
- sovesofa til 1 person
Badeværelse
badeværelse 2
- badekar med bruser
- håndvask
- toilet
- bidet
- hårtørrer
Madlavning/Opholdsstue
- kaffemaskine: espressokande
- køleskab/fryser: køleskab
- komfur: gasblus
- ovn
- mikrobølgeovn
- elkedel
Underholdning
- TV: TV
Vaskemaskine
- vaskemaskine: Til udelukkende brug i objektet
- strygejern
- støvsuger
Udendørsområde
- grill ikke tilladt
Omgivelser
- Købmand: 200 m
- restaurant: 200 m
- togstation: 500 m
- lufthavn: 40,0 km
- strand: 200 m
ingen gruppebookinger. ingen ungdomsgrupper.