Beskrivelse
Meget flot 5-værelses lejlighed (42 m2) i Capoliveri med plads til 4 personer.
Den nybyggede Villa Artemide ligger i kommunen Capoliveri i det lille, rolige område Madonna Delle Grazie. Det er så fredeligt, at denne beliggenhed i det 18. århundrede blev valgt som tilflugtssted for augustinermunke, der vendte tilbage fra øen Montecristo, og på grund af den gæstfrihed, de modtog, opførte de helligdommen, hvor der indeni findes et meget værdifuldt panelmaleri, hvis design siges at have tilhørt Michelangelo Buonarroti. Villa Artemide ligger i en middelhavsvegetation, omgivet af vinmarker og århundrede gamle citrustræer, og ligger omkring 200 meter fra stranden Madonna Delle Grazie, en smuk, lille strand præget af grus blandet med sand, hvor man om aftenen kan beundre storslåede solnedgange over Stella-bugten. Man kan også gå til den smukke kystlinje, hvor der er små bugter og vige, hvor man kan slappe af i fred og ro. Villa Artemide består af tre enheder. På første sal er der treværelseslejlighederne Artemide et og Artemide to, og i stueetagen er der Artemide tre, en toværelseslejlighed, alle til fire personer.
Lejlighed et og to i Villa Artemide adskiller sig fra de tre ved, at de har to soveværelser: et med dobbeltseng og et med to enkeltsenge, og har en terrasse med en pergola, mens Artemide tre har et soveværelse med dobbeltseng, og i stuen/køkkenet er der to enkeltsenge, ideelt for en familie med børn, og udenfor er der en stor veranda.
Alle er komfortabelt og moderne indrettet. Artemide to. Lejligheden er en treværelseslejlighed til 4 personer og er sammensat som følger: dobbeltværelse, soveværelse med to enkeltsenge med mulighed for at sætte senge sammen, badeværelse, stue/køkken, TV/satellit, udendørs terrasse overdækket af pergola med storslået havudsigt, havemøbler, parkeringsplads.
Sportsfaciliteter i nærheden: Fiskeri, Mountainbiking, Roning, Surfing, Snorkling, Tennis, Sejlads
Beskrivelse af stedet: Et så fredeligt sted, at dette sted i det 18. århundrede blev valgt som tilflugtssted for augustinske munke, der vendte tilbage fra øen Montecristo, og på grund af den gæstfrihed, de modtog, opførte de helligdommen, hvor der indeni er et meget værdifuldt maleri, hvis udkast siges at tilhøre Michelangelo Buonarroti. Villa Artemide ligger i en middelhavsvegetation, omgivet af vinmarker og århundrede gamle citrustræer, og ligger omkring 200 meter fra stranden Madonna Delle Grazie, en smuk, lille strand præget af grus blandet med sand, hvor du om aftenen kan beundre storslåede solnedgange over Stella-bugten. Du kan også gå til den smukke kystlinje, hvor der er små bugter og vige, hvor du kan slappe af i ro.
Grundlæggende information
- Kæledyr tilladt: 2
- tilladt størrelse på hunde: store (mere end 60 cm)
- Etage hvor objektet kan findes: 1. sal
- Ejendommens størrelse: 10000 m²
- År for den seneste komplette renovering: 2017
- ikke synlig fra gaden
- ikke-ryger
- Antal soveværelser: 2
- Antal badeværelser: 1
Vigtigste funktioner
- WiFi
- aircondition: nej
- opvarmning: nej
- terrasse
- have: Til fælles brug
- fuldstændig lukket (med mur, hegn eller hæk)
- Samlet antal private parkeringspladser: 1
- ? heraf private udendørs parkeringspladser: 1
Soveværelse
soveværelse 2
- dobbeltseng (1,80 m bredde)
- soveværelse er dæmpbart
soveværelse 5
- enkeltseng
- enkeltseng
- soveværelse er dæmpbart
i opholdsstuen
- soveværelse er dæmpbart
Badeværelse
badeværelse 2
- bruser
- håndvask
- bidet
Gæstetoilet (eller toilet)
- toilet
Madlavning/Opholdsstue
- kaffemaskine: kaffemaskine
- køleskab/fryser: fryseboks, køleskab
- komfur: elektrisk komfur, komfur
- emhætte
- køkkenstørrelse: 12 m²
- antal spiseborde: 1
- antal siddepladser: 6
- antal opholdsstuer: 1
Underholdning
- TV: TV, satellit-tv
Udendørsområde
- havemøbler
- grill: grill
Omgivelser
- udsigt: hav
- Nærmeste bymidte: 2,0 km
- Købmand: 2,0 km
- restaurant: 200 m
- lufthavn: 20,0 km
- hav: 200 m
- bådudlejning
- cykeludlejning: 1 m
Særpræg
- Velegnet til fiskeri
- beliggende midt på landet
grundens størrelse: 10000 m².