Beskrivelse
Ved at leje denne villa i Toscana kan du nyde din ferie i en unik og prestigefyldt ejendom, der også tilbyder dine gæster en charmerende ferie. Denne villa vil på alle tider af året sikre uforglemmelige og unikke minder.
Villa Gloria, bygget i det 18. århundrede, blev oprindeligt renoveret fra de gamle tjenestefolkskvarterer, der tjente den toscanske hovedvilla.
Området Cortona og Valdichiana, der ligger i Toscana-regionen, omgiver dette område med alle de naturlige, historiske og gastronomiske træk, der er typiske for området.
Villa Gloria er udstyret med alle bekvemmeligheder og især med en dejlig privat pool, hvor man kan tilbringe sjove timer med venner og familie, en have med grillplads, der forbedrer dine sommerfester.
Denne villa tilbyder enkel, men komfortabel indkvartering med 4 soveværelser og 3 badeværelser og ligger i gåafstand fra landsbyens butikker og restauranter.
Afstande: Lucignano (dagligvarer, restauranter og andre tjenester) 500 m (også tilgængelig til fods), Sinalunga (stort indkøbscenter med supermarked og biograf) 8 km, Rapolano Terme (kendt for sine naturlige termiske kilder) 19 km, Arezzo (togstation) 25 km, Montepulciano 30 km, Pienza a 35 km, Cortona 35 km, Siena 45 km, Firenze 90 km, Orvieto 90 km, Todi 110 km, Rom 200 km.
Til gæsternes rådighed: Villaens store grund omfatter en privat pool (12 x 6 m; dybde: 1,2/1,5 m), et møbleret lysthus og en fuldt restaureret capanna med grillplads og spiseplads til dine aftener under den toscanske måne. Wifi internetadgang.
Denne villa består af to lejligheder, der ikke er forbundet internt og har adgang via 2 separate indgange (den ene ved siden af ??den anden), og de lejes som én enhed. Dette kan også give store grupper en følelse af privatliv, hvis det er nødvendigt.
Ekstra services: Madlavningskurser kan arrangeres i ejerens villa: Du vil blive guidet til at lære hemmelighederne bag at lave italienske retter, især dem fra den toscanske tradition; du vil lære at lave pasta med dine hænder som tagliatelle, pappardelle, pici, ravioli, tortellini og maccheroni, traditionelle toscanske retter som panzanella med brød og grøntsager (agurk, tomater, løg og frisk basilikum), toscanske crostini, hemmelighederne bag at tilberede vores Chianina t-bone perfekt på grillen og traditionelle italienske desserter som tiramisu og "panna cotta" med jordbær og chokolade.
Indretningsbeskrivelse
Lejlighed 1
Første sal (kort trappe): spisestue med køkkenhjørne (komfur, ovn, køleskab og opvaskemaskine) med adgang til terrasse, stue (satellit-tv), dobbeltværelse med eget badeværelse med bruser, dobbeltværelse, badeværelse med badekar og vaskemaskine.
Lejlighed 2
Første sal (kort trappe): dobbeltværelse, soveværelse med 2 enkeltsenge, badeværelse med bruser.
Aircondition: inkluderet i lejeprisen op til 20 kW pr. dag; yderligere forbrug skal betales ekstra (€ 0,40 / kW).
Ankomst mellem 15:00 og 19:00
Afrejse mellem 08:00 og 09:00
Pool åben fra 1. maj til 30. september
Betales på stedet
Ikke inkluderet i lejeprisen:
Sengelinned og håndklæder (ekstra sæt) (på forespørgsel): 10,00€ pr. person
Slutrengøring (obligatorisk): 150,00€
Refunderbart depositum kontant (obligatorisk): 400,00€
Opvarmning (på forespørgsel): 4,00€ pr. kubikmeter
Aircondition (på forespørgsel): 0,40€ pr. kWh
Poolhåndklæder (på forespørgsel): 3,00€ pr. person pr. skift
Turistskat (obligatorisk): 1,50€ pr. person pr. dag
Inkluderet i lejeprisen:
Sengelinned og håndklæder (første sæt)
Internet Wifi
Babyseng