Beskrivelse
Priser fra 40.000 DKK pr. uge
Casal del Salice ligger dominerende med et betagende panorama og en udsigt så langt øjet rækker over bakkerne i Todi, en af ??de smukkeste byer i Umbrien, stadig intakt og unik, omgivet af olivenlunde og blomstrende træer. En dejlig elegant bolig, hvis ydre er beklædt med synlige antikke sten, mens interiøret har lofter med kastanjetræsbjælker og fine terrakottagulve. Det rummelige værelse med stue, spisestue og køkken, med farvestrålende vægge, er smagfuldt møbleret, oplivet af buer i mursten og sten og klart oplyst takket være vinduerne, der vender direkte ud mod haven og poolen. Casal del Salice består af et hovedhus og et anneks. Ejendommen er perfekt til familiesammenkomster, vennegrupper og børnefamilier, der ønsker at tilbringe deres ferie sammen, samtidig med at de bevarer deres privatliv. Soveværelserne er enkelt møbleret med fine, unikke detaljer og er alle udstyret med aircondition. Haven er fuld af talrige planter, høje træer og typiske blomster for området, og få meter fra verandaen ligger den private pool med panoramaudsigt. At nippe til en aperitif under lysthuset ved poolen eller spise middag under verandaen vil være en uforglemmelig oplevelse, især ved solnedgang med udsigt over de omkringliggende bakker og landsbyer. Denne oase af fred og ro er opstået takket være ejernes interesse og kærlighed til naturen, dyrene og den ekstra jomfruolivenolie, der findes i overflod i dette område, i hjertet af Umbrien. Boligen, der ligger i den lille borgo Ficareto, få kilometer fra Todi, har den fordel, at den ligger i et centrum for kultur, kunst samt god mad og vin. Det er det perfekte udgangspunkt for udflugter til Orvieto, Perugia, Assisi og Spoleto, til det nærliggende Santuario dell'Amore Misericordioso i Collevalenza og også til Firenze og Rom, da den kun ligger få kilometer fra motorvej E45, der forbinder Umbrien, Toscana og Lazio. Serviceydelser og butikker til basale fornødenheder, også åbne om søndagen, findes i Todi og Ponte Rio, kun 10 minutters kørsel væk. NB. Viceværten bor lejlighedsvis på ejendommen, med privat port og hegn i en uafhængig position; denne dame er meget diskret og hjælpsom.
Interiør:
Hovedindgangen til det toetagers hus i stueetagen fører ind i det åbne køkken, udstyret med vaskemaskine, med en stor stue og en spisestue med et fransk vindue, der giver direkte adgang til verandaen med udendørs spiseplads. Stueetagen fuldendes af et soveværelse med dobbeltseng, et soveværelse med to enkeltsenge og et badeværelse med badekar. 14 trin fra stuen fører til første sal med soveværelse med dobbeltseng og eget badeværelse med bruser. ANNEX: På kun én etage er det placeret på et lavere niveau end hovedhuset og nås ved at krydse poolområdet. Hovedindgangen fører ind i stuen med sofa og brændeovn. Til højre er et soveværelse med dobbeltseng med en enkeltseng (ekstra gebyr på forespørgsel) og tilstødende badeværelse med badekar, og til venstre for stuen er der et soveværelse med dobbeltseng og eget badeværelse med bruser. Alle værelser har tv og aircondition.
Park:
Casal del Salices fuldstændig lukkede grund (trådnet med en minimumshøjde på 1,80 m) strækker sig over cirka 3 hektar, hvoraf en del er dyrket med en velplejet, for det meste flad græsplæne skiftevis med frugttræer som figner, abrikoser, blommer, ferskner, mispler og kirsebær samt oliven-, mandel- og valnøddetræer, piletræer, rosmarin, salvie, timian og mange forskellige blomsterarter. Uden for det franske vindue i stue/spisestue/køkken er der en stor portik med træbjælketag, møbleret med stole, bord og en mobil grill. Om aftenen gør udendørslamperne placeret på forskellige strategiske steder haven endnu mere fascinerende, både omkring poolen og i resten af ??ejendommen. På den anden side af huset, uden for indgangen til annekset, er der dyreindhegninger, hvor heste, æsler, påfugle, geder, fugle af forskellige slags og ejerens hunde alle lever fredeligt sammen. Villaen har en indgang med automatisk port og en udendørs parkeringsplads med plads til 5 biler.
Bemærk venligst, at billederne er taget om foråret, derfor blomstrer blomsterne, og farverne på havens græs kan være anderledes, når du ankommer til villaen.
Swimmingpool:
Swimmingpoolen ligger i en panoramisk beliggenhed med udsigt over Todis bakker, på samme niveau som hovedhuset, foran portikoen, og nås fra stuen over 15 m græsplæne. Den rektangulære pool med terrakottakant og romerske trin måler 12 x 6 m med en dybde, der varierer fra 1,20 til 2,70 m. Den er foret med PVC og har klor- og iltrensning. Det terrakottabelagte solbadningsområde er udstyret med liggestole og parasoller. For at fuldende komforten og sikre skygge i de varmeste timer er der et lysthus med sofa og sofabord. Swimmingpoolen er åben fra sidste lørdag.april til den første lørdag i oktober
Kæledyr: Ja. € 80,00 pr. dyr pr. uge eller del af en uge, der skal betales på stedet
Indhegnet grund: Ja med net
Faciliteter og faciliteter
Aircondition i alle soveværelser
Smart TV
Stereoanlæg med CD-afspiller
Wi-Fi internetforbindelse
Brandslukker
Opvaskemaskine
Mikrobølgeovn
Elkedel
Amerikansk kaffemaskine
Mokka-kaffemaskine
Mixer
Kværnpresse
Brødrister
Blander
Højstol
Bærbar grill
Myggenet i alle soveværelser
Strygejern og strygebræt
Vaskemaskine
Hårtørrer
Babyseng
Casal del Salice ligger i den lille borgo Ficareto, beliggende i hjertet af det mest typiske umbriske landskab, 15 minutter fra Todi og 45 minutter fra Perugia. Takket være boligens geografiske beliggenhed kan du hurtigt nå nogle af de mest berømte turistdestinationer i Umbrien, Toscana og Lazio ved at tage motorvej E45. Togstationen, hvorfra der afgår lokaltog, ligger ved Ponte Rio, cirka 10 minutter væk, mens Orvieto, med motorvejsafkørslen Autostrada del Sole, ligger cirka 50 minutter væk. En anden motorvejsafkørsel er Orte, cirka 45 minutter fra Todi. Assisi, Spoleto og Marmore-vandfaldene ligger mindre end en time væk, mens det nærliggende Santuario dell'Amore Misericordioso i Collevalenza ligger cirka 10 minutter væk. På cirka to timer kan du komme til Firenze eller Rom i bil eller med tog.
Lufthavn: Perugia 50 km, Roma Ciampino 150 km, Roma Fiumicino 165 km, Firenze 210 km, Pisa 272 km
Togstation: Todi (Ponte Rio) 10 km (destination til Perugia og Terni)
Motorveje: Fra nord: A1 afkørsel Orvieto 45 km. Fra syd: A1 afkørsel Orte 65 km
Butikker og serviceydelser: Ponte Rio 10 km
Strande: Tyrrhenske Hav 130 km, Adriaterhavet 185 km
Parkering: Inde på ejendommen: 5 parkeringspladser uden overdækning
Adgangsveje: 1 km grusvej ned ad bakke, ikke egnet til sportsvogne